nagłówek
dot
header1 header2

Światło. Muzyka. Technika. Gala 70-lecia AChPŁ

Takiego koncertu jeszcze nie było! W takim miejscu – tym bardziej! Z takim składem… zdecydowanie! I ten repertuar!

To nie był zwykły wieczór. 70-lecie Chóru Politechniki Łódzkiej w absolutnie genialnym miejscu, jakim jest Kotłownia Elektrowni Scheiblera!Fot: J. Szabela


Dlaczego 70-lecie?

Przez kilka dekad Akademicki Chór Politechniki Łódzkiej świętował swoje jubileusze licząc od roku 1968, kiedy to studenci ówczesnego Wydziału Elektrycznego założyli męski chór, który po roku stał się mieszanym i takim już pozostał. Sęk w tym, że w Politechnice Łódzkiej chór istniał już przed 1968 rokiem. Został założony w 1951 roku i funkcjonował aż do 1965. W tym czasie miał czterech dyrygentów, odnosił sukcesy w regionie łódzkim i na terenie Polski. To, że przez niecałe trzy lata w okresie 1965-68 chóru w PŁ nie było, nie upoważnia nas do przekreślania 14 lat jego wcześniejszej działalności. Okres od 1968 roku określamy jako umowną ciągłość działalności chóru.

Dzieje chóru w Politechnice Łódzkiej zaczęły się w 1951 roku i od tej daty możemy liczyć naszą, długą już, historię, nie bacząc na nieliczne przerwy, które się przytrafiły.

Przez te ponad 70 lat chórem kierowało w sumie 21 dyrygentów, przez zespół przewinęły się setki chórzystów. 70 lat zespołu, to 29 wyjazdów zagranicznych (kiedy 30?), niepoliczalna ilość krajowych, nagrody na polskich i międzynarodowych festiwalach chóralnych, koncerty muzyki a cappella oraz kilkanaście wykonań dzieł oratoryjnych. Także liczne warsztaty (stacjonarne i wyjazdowe), obozy kondycyjne, czy spotkania integracyjne. To również kilkadziesiąt chóralnych małżeństw.

Wśród dyrygentów najdłużej szefem artystycznym zespołu był dr hab. Jerzy Rachubiński, który pracował z nami przez ćwierć wieku.. To za jego czasów chór odniósł największe sukcesy w kraju i zagranicą. Wymienić tu należy Grand Prix na festiwalu w Sligo w Irlandii w 2011 roku, czy Złoty Dyplom w Pradze w 2007. Ten okres to również kilka łódzkich prawykonań dzieł oratoryjnych – Liverpool Oratorio Paula McCartneya w 2006, Te Deum Antonína Dvořáka w 2007 lub Magnificat Johna Ruttera w roku 2008.

W roku 2012 chór wystąpił w łódzkiej Atlas Arenie z Andreą Bocellim, a w latach 2014-2017 brał udział w czterech polskich edycjach koncertów Night of the Proms, w tym samym miejscu.
Nasz ostatni międzynarodowy sukces, to drugie miejsce na Festiwalu Chóralnym w Ochrydzie w Macedonii w roku 2019. Chór wystąpił pod kierownictwem Magdaleny Kościuszko.

Nasz obecny dyrygent – Mariusz Lewy, pracuje z AChPŁ od grudnia 2019. Niestety czas pandemii mocno ograniczył działalność chóru i tak naprawdę dopiero teraz zaczynamy naszą wspólną współpracę z koncertami na żywo.


Patronaty honorowe nad naszym wydarzeniem objęli:
Prezydent Miasta Łodzi Hanna Zdanowska
Rektor Politechniki Łódzkiej prof. dr hab. inż. Krzysztof Jóźwik

Patronaty medialne i współpraca:
Młodzi w Łodzi
Studenckie Radio Żak Politechniki Łódzkiej
Klub Fotograficzny Politechniki Łódzkiej

Sponsorzy:
Echo Investment – Fuzja Łódź – gospodarz koncertu
Włókno-land – sponsor strojów
ePassi Poland – sponsor
Cotton Club Łódź – oficjalny klub studencki AChPŁ

dot