nagłówek
header1 header2

Dyrygent

Aktualizacja: 5 czerwca 2017

Dr hab. Jerzy Rachubiński (ur. 1965) jest absolwentem Akademii Muzycznej w Łodzi w klasie dyrygowania prof. Tadeusza Błaszczyka. Ukończył także Podyplomowe Studium Emisji Głosu przy Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Jest adiunktem na Wydziale Kompozycji, Teorii Muzyki, Dyrygentury, Rytmiki i Edukacji Muzycznej łódzkiej Akademii.

Działalność dyrygenta chóralnego rozpoczął Chórze Żeńskim Stowarzyszenia Śpiewaczego „Echo”. Jako kierownik artystyczny i dyrygent pracuje z Chórem Mieszanym Stowarzyszenia Śpiewaczego „Harmonia” (od 1991 roku) i Akademickim Chórem Politechniki Łódzkiej (od 1993 roku). W grudniu 2001 roku założył Łódzki Chór Kameralny prezentujący tematyczne programy koncertowe. Ze swoimi zespołami wykonuje muzykę świecką i sakralną różnych epok i stylów, w tym także muzykę rozrywkową, jazz, musical. W latach 2000 – 2004 był nauczycielem chóru w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej II st. im. H. Wieniawskiego w Łodzi. W latach 1990 – 2003 był chórzystą Chóru Mieszanego Filharmonii Łódzkiej.

Koncertował we Włoszech, Niemczech, Austrii, Czechach, Norwegii, Anglii, Holandii, Francji, Ukrainie, Szkocji, Portugalii. Z konkursów chóralnych w Rumi, Rzeszowie, Łodzi, Litomyślu, Riva del Garda, Grado, Limburgu, Pradze, Sligo, Freamunde przywiózł wiele cennych nagród.

W 2006 roku poprowadził łódzkie i warszawskie prawykonanie Oratorium Liverpoolskiego Paula McCartneya i Carla Davisa z udziałem Orkiestry Fachhochschule Ulm, Akademickiego Chóru Politechniki Lubelskiej, Akademickiego Chóru Politechniki Łódzkiej, Warszawskiego Chóru Chłopięcego i Męskiego przy Akademii Muzycznej w Warszawie i solistów Teatru Wielkiego w Łodzi.

W 2008 roku z okazji jubileuszu 40-lecia Akademickiego Chóru Politechniki Łódzkiej poprowadził łódzkie prawykonanie „Magnificatu” Johna Ruttera.

Jerzy Rachubiński należy do rady artystycznej oddziału łódzkiego Polskiego Związku Chórów i Orkiestr organizującego m.in. Łódzki Festiwal Chóralny „Cantio Lodziensis”.

dot