nagłówek

Dyrygent

Aktualizacja: 30 września 2019

Magdalena Kościuszko

(asystentka dyrygenta od 2017 roku)

Magdalena Kościuszko – absolwentka Akademii Muzycznej w Łodzi, w specjalności Dyrygentura Chórów i Zespołów Instrumentalnych, pianistka, nauczyciel. Od 2017 roku jest zatrudniona na stanowisku Asystentki Dyrygenta Akademickiego Chóru Politechniki Łódzkiej. W październiku 2017 r wystąpiła z AChPŁ na Ogólnopolskim Festiwalu Muzyki Chóralnej im. Mikołaja Zieleńskiego w Łowiczu, gdzie Chór zdobył Złoty dyplom. Wspólnie z Jerzym Rachubińskim przygotowywała koncert 50-lecia aktywności oraz poprowadziła zespół podczas występu.
W latach 2018-2019 roku koncertowała z AChPŁ w Łodzi i regionie.
Przygotowała i poprowadziła Chór podczas Festiwalu Muzyki Adwentowej w Baden-Baden w Niemczech (2019), a także zdobyła wraz z Chórem Srebrny dyplom na Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym w Ohrid w Północnej Macedonii (2019)

Jerzy Rachubiński

(dyrygent w latach 1993-2019)

Dr hab. Jerzy Rachubiński (ur. 1965) jest absolwentem Akademii Muzycznej w Łodzi w klasie dyrygowania prof. Tadeusza Błaszczyka. Ukończył także Podyplomowe Studium Emisji Głosu przy Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Jest adiunktem na Wydziale Kompozycji, Teorii Muzyki, Dyrygentury, Rytmiki i Edukacji Muzycznej łódzkiej Akademii.

Działalność dyrygenta chóralnego rozpoczął Chórze Żeńskim Stowarzyszenia Śpiewaczego „Echo”. Jako kierownik artystyczny i dyrygent pracował z Chórem Mieszanym Stowarzyszenia Śpiewaczego „Harmonia” (w latach 1991-2018) i Akademickim Chórem Politechniki Łódzkiej (1993-2019). W grudniu 2001 roku założył Łódzki Chór Kameralny prezentujący tematyczne programy koncertowe. Ze swoimi zespołami wykonuje muzykę świecką i sakralną różnych epok i stylów, w tym także muzykę rozrywkową, jazz, musical. W latach 2000 – 2004 był nauczycielem chóru w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej II st. im. H. Wieniawskiego w Łodzi. W latach 1990 – 2003 był chórzystą Chóru Mieszanego Filharmonii Łódzkiej.

Koncertował we Włoszech, Niemczech, Austrii, Czechach, Norwegii, Anglii, Holandii, Francji, Ukrainie, Szkocji, Portugalii. Z konkursów chóralnych w Rumi, Rzeszowie, Łodzi, Litomyślu, Riva del Garda, Grado, Limburgu, Pradze, Sligo, Freamunde przywiózł wiele cennych nagród.

W 2006 roku poprowadził łódzkie i warszawskie prawykonanie Oratorium Liverpoolskiego Paula McCartneya i Carla Davisa z udziałem Orkiestry Fachhochschule Ulm, Akademickiego Chóru Politechniki Lubelskiej, Akademickiego Chóru Politechniki Łódzkiej, Warszawskiego Chóru Chłopięcego i Męskiego przy Akademii Muzycznej w Warszawie i solistów Teatru Wielkiego w Łodzi.

W 2008 roku z okazji jubileuszu 40-lecia Akademickiego Chóru Politechniki Łódzkiej poprowadził łódzkie prawykonanie „Magnificatu” Johna Ruttera.

Jerzy Rachubiński należy do rady artystycznej oddziału łódzkiego Polskiego Związku Chórów i Orkiestr organizującego m.in. Łódzki Festiwal Chóralny „Cantio Lodziensis”.

dot