70-lecie AChPŁ – 1951-2021

Sezon 2021-2022, to rok jubileuszu 70-lecia Akademickiego Chóru Politechniki Łódzkiej ❗

Rok akademicki 2021/2022 jest dla nas rokiem wyjątkowym. Właśnie teraz celebrujemy 70-lecie istnienia naszego chóru! Z tego powodu najbliższe miesiące będą dla nas intensywnym czasem, a dla wszystkich niepowtarzalną okazją, żeby jeszcze lepiej poznać nas i historię naszego zespołu! 🎉🎉🎉

Umysł piękny, głos anielski… 70-lecie Chóru PŁ – artykuł-wywiad na stronie PŁ.

Dlaczego 70-lecie?

Przez kilka dekad Akademicki Chór Politechniki Łódzkiej świętował swoje jubileusze licząc od roku 1968, kiedy to studenci ówczesnego Wydziału Elektrycznego założyli męski chór, który po roku stał się mieszanym i takim już pozostał. Sęk w tym, że w Politechnice Łódzkiej chór istniał już przed 1968 rokiem. Został założony w 1951 roku i funkcjonował aż do 1965. W tym czasie miał czterech dyrygentów, odnosił sukcesy w regionie łódzkim i na terenie Polski. To, że przez niecałe trzy lata w okresie 1965-68 chóru w PŁ nie było, nie upoważnia nas do przekreślania 14 lat jego wcześniejszej działalności. Okres od 1968 roku określamy jako umowną ciągłość działalności chóru.

Dzieje chóru w Politechnice Łódzkiej zaczęły się w 1951 roku i od tej daty możemy liczyć naszą, długą już, historię, nie bacząc na nieliczne przerwy, które się przytrafiły.

Przez te ponad 70 lat chórem kierowało w sumie 21 dyrygentów, przez zespół przewinęły się setki chórzystów. 70 lat zespołu, to 29 wyjazdów zagranicznych (kiedy 30?), niepoliczalna ilość krajowych, nagrody na polskich i międzynarodowych festiwalach chóralnych, koncerty muzyki a cappella oraz kilkanaście wykonań dzieł oratoryjnych. Także liczne warsztaty (stacjonarne i wyjazdowe), obozy kondycyjne, czy spotkania integracyjne. To również kilkadziesiąt chóralnych małżeństw.

Wśród dyrygentów najdłużej szefem artystycznym zespołu był dr hab. Jerzy Rachubiński, który pracował z nami przez ćwierć wieku.. To za jego czasów chór odniósł największe sukcesy w kraju i zagranicą. Wymienić tu należy Grand Prix na festiwalu w Sligo w Irlandii w 2011 roku, czy Złoty Dyplom w Pradze w 2007. Ten okres to również kilka łódzkich prawykonań dzieł oratoryjnych – Liverpool Oratorio Paula McCartneya w 2006, Te Deum Antonína Dvořáka w 2007 lub Magnificat Johna Ruttera w roku 2008.

W roku 2012 chór wystąpił w łódzkiej Atlas Arenie z Andreą Bocellim, a w latach 2014-2017 brał udział w czterech polskich edycjach koncertów Night of the Proms, w tym samym miejscu.
Nasz ostatni międzynarodowy sukces, to drugie miejsce na Festiwalu Chóralnym w Ochrydzie w Macedonii w roku 2019. Chór wystąpił pod kierownictwem Magdaleny Kościuszko.

Nasz obecny dyrygent – Mariusz Lewy, pracuje z AChPŁ od grudnia 2019. Niestety czas pandemii mocno ograniczył działalność chóru i tak naprawdę dopiero teraz zaczynamy naszą wspólną współpracę z koncertami na żywo.