Liverpool


Royal Liver Building, The Mersey Docks,
Harbour Board Building, i The Cunard Building
G-Man Sept 2004

Odwiedzając miasto nad rzeką Mersey, miejsce narodzin Beatlesów i słynnego klubu piłkarskiego LFC Liverpool, mało kto spodziewa się zobaczyć jedno z najpiękniejszych i najciekawszych zakątków Europy. Skojarzenia są stereotypowe i niestety często mijają się z prawdą. Liverpool, mimo swojej popularności nie należy do najczęściej odwiedzanych miejsc w Wielkiej Brytanii, a szkoda...

Liverpool to miasto położone na zachodnim wybrzeżu północnej Anglii – na północnym brzegu estuarium rzeki Mersey, przy jej ujściu do Morza Irlandzkiego (Liverpool Bay, The Irish Sea). Jest stolicą hrabstwa Merseyside. Liczy ok. 500 tysięcy mieszkańców.

Gdy ktoś po raz pierwszy znajdzie się w Liverpoolu, jest przede wszystkim zauroczony pięknem, okazałością i oryginalnością jego architektury. Spacerując przez centrum miasta w kierunku nabrzeża, można dostrzec imponującą spuściznę jednego z najwspanialszych miast XIX wieku – w czasach Imperium Brytyjskiego Liverpool, przede wszystkim ze względu na swoje położenie, stanowił drugi po Londynie ośrodek portowy. To właśnie tam z różnych stron świata przybywały najbardziej egzotyczne towary; to właśnie z Liverpoolu miliony przepełnionych nadzieją emigrantów z całej Europy wyruszały w poszukiwaniu szczęścia do Nowego Świata.


Albert Dock
G-Man Sept 2004

Dominujące i najbardziej charakterystyczne dla miasta budynki, to wznoszące nad brzegiem Mersey, Royal Liver Building, Cunard Building oraz Port of Liverpool Building. Tworzą one imponujący widok, który najlepiej podziwiać z promu płynącego po Mersey. Inną wartą odnotowania ciekawostką architektoniczną jest Albert Dock - jedna z najwspanialszych budowli portowych, uroczyście otwarta w 1846 roku przez księcia Alberta. Albert Dock, zbudowany głównie z żeliwa i cegły, jest prototypem zamkniętego układu doków zaprojektowanego przez inżyniera Jesse’a Hartleya. Tego typu system zapewniał skuteczniejszą ochronę gromadzonych w magazynach towarów. Obecnie Albert Dock jest siedzibą eleganckich sklepów, firm, muzeów i galerii, i stanowi jedną z ciekawszych atrakcji turystycznych miasta. można m.in. zwiedzić Tate Galery (centrum sztuki współczesnej) Merseyside Maritime Museum (muzeum morskie) oraz muzeum The Beatles Story będące wielka gratką dla fanów zespołu.

W miarę rozwoju portu i bogacenia się samego miasta, wiele przedsiębiorstw związanych z żeglugą morską, handlem importowanych i eksportowanych towarów, zaczęło podkreślać swój prestiż wznosząc imponujące budowle. Przykładem jest nietypowy jak na powstały w XIX stuleciu oszklony budynek Oriel Chambers przy Water Street (1864) – jego wygląd do tego stopnia wyprzedzał ówczesną modę architektoniczną, że jego twórca Peter Ellis został wyśmiany i miał już nigdy więcej nie zaprojektować żadnej budowli.

Liverpool posiada bardzo wiele cennych zabytków, a także bardzo nowoczesne centra kulturalno-handlowe. Miasto zostało dotkliwie zniszczone podczas II wojny światowej, jednak dużą część zabytków udało się odbudować.


Liverpool Anglican Cathedral
© Andrew Dunn, 4 December 2005

Istotną ciekawostką, o której należy pamiętać zwiedzając Liverpool, są dwie katedry (jedna katolicka, druga anglikańska), które łączy pięknie nazwana Hope Street (ulica Nadziei). Obie katedry zostały zbudowane w XX wieku, lecz kontrasty w stylach obu budowli są tak duże, że trudno w to uwierzyć. Paradoksalnie anglikańska katedra została zaprojektowana przez katolika, Gilesa Gilberta Scotta, a katolicka przez protestanta, Fredericka Gibbarda. Ta pierwsza jest jedną z największych katedr na świecie. Budowa tej olbrzymiej masywnej konstrukcji z cegły potrwała aż 75 lat! Z kolei katedra katolicka była budowana tylko pięć lat i została ukończona w 1967 roku. Co ciekawe, ma ona oryginalny stożkowaty kształt, a we wnętrzu zachwyca niezwykłymi efektami świetlnymi uzyskanymi dzięki licznym witrażom w górnej części sklepienia. Naprawdę warto zobaczyć obie katedry!

Więcej szczegółowych informacji na temat architektury Liverpoolu można znaleźć na stronie www.liverpoolarchitecture.com
 

Liverpool ma także długie tradycje związane z kultura i sztuką. Posiada znaną na całym świecie orkiestrę Royal Liverpool Philharmonic Orchestra oraz teatry: Everymen Theatre, Playhouse, Empire i Royal Court. Pod względem liczby galerii i muzeów Liverpool ustępuje w Wielkiej Brytanii jedynie Londynowi. Miasto ma w sobie niesamowitą energię artystyczną. Energia, którą wyzwoliła grupa The Beatles ukazała artystyczny świat portowego miasta, które jak się okazało – jest także miastem poetów, aktorów, dramatopisarzy i plastyków.

Nie zapominajmy o malowniczych miejscach na terenie miasta. Liczne parki i ogrody, takie jak Sefton Park, Princes Park czy Calderstones Park to spuścizna po dziewiętnastowiecznych posiadłościach bogatych liverpoolskich kupców i przedsiębiorców. Można tam spędzić naprawdę miły czas, zapominając o miejskim zgiełku.


University of Liverpool
Chris Howells, September 2005

Liverpool jest również ważnym ośrodkiem przemysłowym oraz naukowym. Dominuje przede wszystkim przemysł paliwowy, samochodowy i elektroniczny. W sercu miasta położony jest prestiżowy University of Liverpool założony w 1881 r. W głównej mierze dzięki niemu Liverpool słynie z różnorodności kulturowej i bogatego nocnego życia dziesiątków tysięcy studentów. Liverpool to ważny węzeł kolejowy, drogowy i lotniczy (John Lennon Airport), posiadający znakomite połączenia komunikacyjne nie tylko ze stolicą i pobliskim Manchesterem, ale z całą Anglią oraz północną Walią i południową Szkocją. Z miastem Birkenhead łączy go 2-milowy tunel pod estuarium Mersey.

W Liverpoolu grają dwa znane kluby piłkarskie: Everton F.C. ("The Toffees") i Liverpool F.C. ("The Reds"). Siedziba LFC, Anfield, to jeden z najbardziej znanych stadionów piłkarskich, wrażenie robi też obiekt Evertonu - Goodison Park. Według Księgi Rekordów Guinessa, kibice LFC są najgłośniejsi na świecie. Na mecze ligowe przychodzi ich na Anfield po 45 tysięcy. Poza futbolem popularne w mieście są też wyścigi Formuły 1 (na torze Aintree odbywają się wyścigi Grand National) oraz krykiet, golf i tenis.

 

Liverpool był zawsze miastem otwartym na świat i ludzi, co z pewnością ma ogromny wpływ na przyjazne i tolerancyjne usposobienie jego mieszkańców. Kto tam pojedzie, pozna tę niepowtarzalna atmosferę - tak odmienną od londyńskiego zimna i anonimowości, na pewno pokocha to wyjątkowe miasto. W Liverpoolu króluje uśmiech, szczerość i żywiołowość. Zapomnijmy o angielskiej flegmie! Mieszkańcy Liverpoolu mówią bardzo szybko i często się śmieją. Można tam usłyszeć charakterystyczny liverpoolski dialekt „scouse”.

Bo prawdą jest to, co powiedział Carl Jung: „LIVERPOOL IS THE POOL OF LIFE”.

Agalt

 


Copyright © 2006-2007 - wszelkie prawa zastrzeżone